Internetiniai žurnalai – zine.lt pirmas bandymas

2008-02-7 · 6 comments

in Internetas,Nuomonė

Vakar vakare prieš eidamas miegot pasitikrinau elektroninio pašto dėžutę ir joje radau Aurimo Levicko laišką. Aurimas mane informavo apie “Pirmąjį Lietuvoje skaitmeninį žurnalą – Zine.lt” ir paprašė jį apžvelgti. Įdomi idėja, kodėl gi ne? Kadangi buvo vėlu, darbus nukėliau šiandienai.

Pirmiausiai pasvarstykime, koks turėtų būti internetinis žurnalas? Kuo jis skirasi nuo eilinių internetinių portalų ar įprastų žurnalų? Internetiniai žurnalai dažnai tapatinami su “zinais” (zinai nebūtinai gali privalo būti internetiniai), kurių pavadinimas kilęs nuo žodžio magazine. Dažniausiai tai būna nekomerciniai leidiniai, skirti konkrečiam ratui žmonių ar konkrečiai grupuotei, dažnai siejami su DIY kultūra. Pasaulyje plačiai sutinkami pogrindinių grupuočių zinai. Juos leidžia ultros, neformalų grupuotės (pankai, skinheadai ir kiti), savą kultūrą turintys klubai, hakerių grupuotės ir t.t. Kadangi informaciją platinti internetu labai patogu, iš tokių zinų išsivystė į konkrečias sritis orientuoti aukštos kokybės internetiniai žurnalai. Kartais netgi komerciniai (nieko nuostabaus, reguliariai rinkti aukštos kokybės informaciją, reikia lėšų). Dauguma PHP programuotojų žino php|architect, Ubuntu bendruomenė turi savo opensource’inį Full Circle Magazine, kaip gi nepaminėjus neseniai atgimusio pogrindinio Phrack. Štai keli elementarūs el. žurnalų pavyzdžiai. Lietuvoje situacija kiek prastesnė, tačiau kažkada egzistavo “Išjungt viską”, buvau aptikęs kelis skinheadų zinus, gal dar kažkas prisimena “Laužtuvą”? Betkokiu atveju, zine.lt nėra pirmasis Lietuviškas internetinis žurnalas, kaip jie patys skelbiasi. Galėtų nebent pretenduoti į pirmą el. žurnalą pritaikytą plačiąjai publikai.

Kuo el. žurnalas turėtų skirtis nuo įprastų internetinių puslapių ar blogų? Pirmiausiai iš žurnalo tikimės reguliaraus pasirodymo fiksuotu laiko tarpu. Informacija internete sensta greitai, tad renkant informaciją mėnesiui, ji paprasčiausiai gali būti pasenusi. Todėl el. leidinio medžiaga turi būti unikaliai vertinga, greit nesenstanti. Taip pat ji turėtų būti nauja, dar niekam nematyta. Neužtenka surinkti nuotraukų iš kokio šaltinio, kurį jau bus aplankę pusė Lietuvos internautų.

zine.lt

Atsidarius puslapį, mane pasitiko keturi skirtingi žurnalai:

 • No Panic – Žurnalas apie sportą, madą, laisvalaikį, muziką ir sub-kultūrą.
 • AutoZine – Automobilių mėgėjams.
 • DesignZine – Žurnalas apie dizainą ir naujoves pasaulyje, bei Lietuvoje. Šis man pasirodė labiausiai vertas dėmesio.
 • EroZine.lt – Be komentarų.

Parsisiunčiau visus numerius iš eilės. Žurnalas pladinamas EXE failų pavidalu. Keistas sprendimas – pirmą kartą tokį matau. Tą pastebėjo ir kiti zine.lt apžvelgę blogeriai. Suprantu, kad zine.lt formatas suteikia daugiau galimybių reklamai – Flash technologija leidžia talpinti vaizdo klipus ir garso įrašus, bet EXE… Kaip leidinį skaityti Linux ar Mac OS vartotojams? Girdėjau Eimantas jau susiderėjo dėl versijos Mac’ui, o kaip Linuxistai? Siūlyčiau leidinį leisti dviem formatais – dabartiniu ir pdf. Taip būtų išvengta suderinamumo problemų. Baigęs išsidirbinėti pasileidau žurnalus su windows emuliatoriumi ir perverčiau visus. Skaityti neskaičiau, nes didžioji dalis informacijos jau kažkur matyta arba žinoma: tie patys snowboardai, graffiti ar hip-hop’as. Tačiau tai tik pirmas numeris, galbūt leidėjai tiesiog bandė užkabinti pažįstamomis temomis, tad teisti dar anksti. Patiko, kad pateikiama ir Lietuviško turinio. Žurnalo apipavidalinimas atrodo neprastai, gražiai atrodo besiverčiantys puslapiai, aukštos kokybės nuotraukos ir t.t.

Apibendrinus žurnalas skirtas ne skaityti, o žiūrėti. Turbūt dėl šios priežasties labiausiai patiko DesignZine. Gal kiek primena Pravda leidinį, kuris taip pat skirtas perversti belaukiant kol padavėja atneš pietus kavinėje. Skaitysiu žiūrėsiu jei: didžioji dalis informacijos bus nematyta internete ar kituose panašiuose leidiniuose, leidinio formatas bus suderinamas su Linux OS (principo reikalas). Netgi pradėčiau skaityti, jei būtų daugiau tekstinės informacijos. O šiaip – gera iniciatyva.

 • Zoozle Lj

  Zine.lt Neatsidare ilgaiu kaip 10 sec.
  Neturiu tiek laiko laukti.
  Kai turesiu – greiciausiai busiu pamirses.

 • http://pawka.linija.net Pawka

  Tiesą sakant nieko nuotabaus. Pamiršau paminėti, kad man ant Linux jų flashinis puslapis laaaaabai lėtai veikė. Teko su Konqueror atsidaryt linkus, tada per Firefox’ą siųstis failus.

 • http://aurelijus.eu asterisk

  Lūžta dėl dėmesio :))

 • http://www.nejau.net Andrius (nejau.net)

  Ne per daug dėmesio iš blogerių? Ar visi taip nori reklamos, kurią pažadėjo?

 • http://404 lukoko

  Pykstu. Dėl EXE. Nesu religinis linuksistas, bet labai apmaudu kad negaliu skaityti dėl to kad neturiu windowso. Nesąmonė.. Beje, turėdamas windowsą nesu tikras ar drįsčiau atidarinėti. Nes pas mus, žinote stebuklų kraštas, ir ką gali žinot ko tame failiuke prikišta, nes atidarinėdamas exe failą, lyg parodyčiau kad pasitikiu tuo, bet juk faktas kad negaliu pasitikėti :) kažkaip nepatikliai žiūriu į tai. Ne ne ne – man tai nepriimtina. O įvertinus riziką netgi ir nereikalinga. Kagi lieka laukti kol “Pirmasis Lietuvoje skaitmeninis žurnalas” bus platinamas priimtinesniu formatu.. Ir tai nėra tik principo reikalas!

 • http://butenas.com Neoman

  Na visiskai nesuprantamas formato pasirinkimas ir saito pagaminimas… Su Linux visai nesuderinama… Sedziu ir galvoju – jei zurnalo autoriai neskyre tokiems vartotojams demesio, tai kodel galvoju kad mes jiem skirsim? Jei negaliu skaityt, tai kaip as “uzsikabliuosi”? Vienu zodziu, kai kada nors uzsikrausiu i windoze, gal ir pavartysiu. O taip tai iskart del sio didelio trukumo sakau – neibaigta ir neapgalvota iki galo. Beje kas per exe… lukoko teisingai pasake, kad exe failus atidarineti parsisiustus is velniai zino kur yra… Cia mano nuomone :)

Previous post:

Next post: