Kodėl neįveikiau 2013-ųjų knygų iššūkio ir tuo esu patenkintas

2013-12-25 · 6 comments

in knygos

Prieš metus nutariau dalyvauti “Knygų iššūkyje”. Metai prabėgo, o man pavyko įvykdyti tik 58% tikslo t.y. perskaityti 7 iš 12 knygų esančių sąraše. Gėda! Gėda! Kodėl taip apsileidau? Metus pradėjau tiksliai pagal sąrašą. Mat, kai kurias jame įtrauktas knygas iš tiesų norėjau perskaityti. Ką turiu omeny vartodamas žodžius “iš tiesų”? Skaitom toliau… Pildydamas knygų iššūkio formą, laisvai užpildžiau 6 iš 12 laukų, skirtų knygų pavadinimams įrašyti. Po pusės – stabtelėjau ir pradėjau svarstyti “ką gi man čia toliau įtraukus?” Įtraukiau Žiedų valdovo pirmą dalį, nes nesu skaitęs nei vienos. Įtraukiau Sostų žaidimus, nes serialas patiko ir šiaip “ant bangos”. Paskui pritempiau dar keletą knygų… ir galiausiai turėjau savo svajonių sąrašą. Tačiau, kaip minėjau, bėgant mėnesiams nukrypau nuo tikslo. Šis sąrašas pasirodė nėra toks jau įdomus koks turėtų būti. Tiesiog Twitteryje kažkas parašė apie PHPUnit Cookbook’ą, nusipirkau “Practical VIM”, po ranka pakliuvo dar kelios knygos kurias užsimaniau perskaityti čia ir dabar, o 37 Signals išleido “Remote”. Tad pasileidau, nesipriešinau ir atsidaviau savo norams. Ir tuo labai džiausiuosi, nes per metus perskaičiau 14 knygų (šį skaičių sužinojau tik dabar, rašydamas šį įrašą). Tai matyt daugiausiai, kiek esu perskaitęs savo gyvenime per 12 mėnesių laikotarpį :-) Man, lėtam skaitytojui (tokiu save laikau), tai didelis pasiekimas! Kitais metais pasižadu įveikti bent 15 knygų ir tikrai nesudarinėsiu jokių tikslių išankstinių sąrašų. Tiesiog griebsiu kažką, kas atitiks mano nuotaiką, iš savo Goodreads “to-read” skilties, kuri labai greitai auga.

Tad visgi, ką įveikiau šiais metais? Žemiau pateikiau sąrašiuką, o po juo – keli aprašymai, knygų, kurias labai norėjau paminėti.

 1. Išlikti Žmogumi (Henrikas Daktaras)
 2. Kankinių kaukės (Jack L. Chalker, PFAF #102)
 3. Herojai kaip ir mes (Thomas Brussig)
 4. Prisukamas apelsinas (Anthony Burgess)
 5. Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Douglas Adams)
 6. The Art of Agile Development (Chromatic James Shore)
 7. Distributed Network Data (Alasdair Allan, Kipp Bradford)
 8. ReWork (Jason Fried)
 9. The Grumpy Programmer’s PHPUnit Cookbook (Chris Hartjes)
 10. The Healthy Programmer: Get Fit, Feel Better, and Keep Coding (Joe Kutner)
 11. Foundation and Earth (Isaac Asimov)
 12. Practical Vim: Edit Text at the Speed of Thought (Drew Neil)
 13. Remote: Office Not Required (Jason Fried, David Heinemeier Hansson)
 14. Juodoji gvardija (Glen Cook, PFAF #075)

Practical Vim: Edit Text at the Speed of Thought

Man labiausiai patikusi knyga šiais metais! Kolega Mindaugas kažkada klausė – “Povilai, ar esi skaitęs knygą, kad versdamas kiekvieną puslapį, suprastum, jog jis vertas sumokėtų pinigų?”. Dabar žinau, kad esu. Ši knyga yra būtent ta, kurios kiekvienas puslapis vertas išleisto lito. Aš su VIM dirbu jau berods penktus metus, tad turiu teisę savęs nepriskirti visiškai žaliesiems. Bet jau skaitydamas pirmuosius puslapius radau naudingos informacijos. Čia ne ta knyga, kur įžangoje aiškinama h,j, k ir l klavišų paskirtis. Norint ją suprasti, reiktų bent pusmetį pakrapštyti VIM’ą ir tik tada griebti “Pragmatic VIM”. O tada jau jungti antrą kosminį greitį! Dabar ji man kaip biblija – guli darbe ant stalo šalia kompiuterio. Atsiverčiu ją silpnumo akimirkomis, kai suprantu, kad šį veiksmą tikrai galima padaryti greičiau.

The Healthy Programmer: Get Fit, Feel Better, and Keep Coding

Kai ši knyga pasimaišė mano akiratyje, pagalvojau – hmm, kažkas įdomaus! Knyga tikrai aktualia tema ir pateikta būtent man, bei mano likimo broliams – prie-stalo-sėdėtojams. Čia į klausimą “sėdžiu sėdimą darbą, skauda nugarą, ką daryti?” neatsakys – “reik daugiau judėti”. Joje nesiūloma radikaliai keisti savo gyvenimo būdo, o vietoj to aprašoma kaip jį modifikuoti. Ne viskas, kas aprašyta buvo man aktualu ar panaudojama. Bet kaip ir iš kiekvieno šaltinio – reikia pasiimti tai, kas teikia naudą. Labai patiko, kad knygoje nėra brukama autoriaus nuomonė ar kažkokia sugalvota teorija. Tai greičiau informacijos santrauka su nuorodomis ir šaltiniais, norintiems žinoti daugiau. Kaip atsikratyti/išvengti nugaros, rankų, akių ir galvos skausmų, kokią dietą pasirinkti ir dar šis bei tas – viskas parašyta čia. Rūpinkitės savo sveikata iš anksto :-)

Remote: Office Not Required

37 Signals yra labai gerai. Šiemet anksčiau perskaičiau ReWork, o metams artėjant į pabaigą jie ėmė ir išleido Remote! Netrukus jau pompavausi ją į savo Kindle’ą. Ir vėl tai nedidelė knygutė, nesunkiai įveikiama per porą vakarų. Šį kartą paimta kiek siauresnė sritis – darbas nuotoliniu būdu. Praktiškai dauguma programuotojų galėtų dirbti nuotoliniu būdu. Turiu omeny, ne klientui, kuris tupi už Atlanto, bet savo ofisui. Tikrai nenorėčiau nuolatos darbuotis iš namų, bet retkarčiais bent minimaliai pakeisti darbo aplinką sveika. Dėl šios priežasties ir sugalvojom darbe kas dvi savaites mainytis stalais. Per savaitę bent kartą ar du padirbėk iš namų, iš kavinės ar dirbk ne nuo labo ryto, o nuo popietės. Pažiūrėk kaip seksis :-) Apie tai ir yra ši knyga. Tuo pačiu aptariami tokie dalykai, kaip nuotolinių darbuotojų samdymas, darbo paieška, motyvacijos klausimai ir saugumas. Rekomenduoju! (Tuo pačiu ir knygą).

Tiek skaitalų šiais metais, dar gal spėsiu pabaigt “Redis in action”, o jei ne – bus pirmas įrašas 2014-ųjų metų sąraše. Linksmų švenčių!

 • http://www.butenas.com/ Ignas B.

  “Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” rekomendavo jau kolega paskaityti, tad reiks paimti. Paimsiu ir dar “The Healthy Programmer”, idomu paziureti ka ten raso :) O del VIM – jau tracia ir paskutini karta bandau galutinai pereiti prie VIM ir jei pereisiu, manau kad ta bibilija reiks isigyt :)

  • Artūras Šlajus

   O vat man HHGTTG tai tragedija asmeniškai. Filmas apverktinas buvo, o po to radau dar ir knygą namie besitvarkydamas. Iš to, kad aš ją perskaitęs nieko neatsiminiau, padariau atitinkamą išvadą. Nėra ten toks jau stebuklas :)

   • http://www.butenas.com/ Ignas B.

    Na zinau, nepabandes nesuzinosiu :) Tiesiog paimsiu, pabandysiu ir jei neuzkabins – sustoti galima visada :)

   • http://pawka.linija.net/ Povilas Balzaravičius

    Filmas gal ir man nepatiktų, bet knyga tikrai vykus :-)

 • http://www.jarmalavicius.lt Remigijus Jarmalavičius

  Jau metai praėjo, kai tave pagyriau už sugalvotą tikslą – tobulėjimą. Pagirsiu ir dabar – nesvarbu, kad dar knygų sąrašą pildo neįvykdyti tikslai. Svarbu, kad yra planai tam! Šaunuolis :)

  Įveikiau 42 knygas šiemet. Reikės gal ir man paskelbti ir pagirti kai kurias knygas. Iš tavo sąrašo matau, kad visai įdomu būtų paskaityti „Remote: Office Not Required“. Dėkui ;)

  • http://pawka.linija.net/ Povilas Balzaravičius

   Tikslo įgyvendinimas 100% būtų kliudęs mano asmeniniam tobulėjimui :-) Skaičiau tai, kas man tuo metu atrodė aktualiau ir įdomiau.

   O 42 knygos tai jau DAUG! Sveikinu ir tave su tuo :-)

Previous post: